Proces leczenia

Każdy proces leczenia jest indywidualny, jednak można wyróżnić pewne etapy, które są charakterystyczne od momentu stawiania diagnozy do okresu po udanym leczeniu.

Droga do prawidłowego zgryzu

 

Dla pacjentów leczonych aparatem stałym

Krok 1

Konsultacja

Pierwsza wizyta konsultacyjna na której na podstawie badania zewnątrzustnego (rysów twarzy, stawu skroniowo-żuchwowego) oraz wewnątrzustnego (stan uzębienia, ocena błony śluzowej i przyzębia) dr n.med Dorota Cudziło wstępnie omawia się typ istniejącego zaburzenia zgryzu oraz możliwości terapii ortodontycznej. Pacjent otrzymuje skierowania na dodatkowe badania radiologiczne: pantomogram i telerengenogram boczny głowy (w przypadkach szczególnych skierowanie na tomografię stożkową – CBCT)

https://www.cudzilo.pl/wp-content/uploads/2020/01/post_01-768x480.jpg

Krok 2

Skanowanie jamy ustnej / wyciski

Druga wizyta to czas, w którym wykonuje się skan wewnątrzustny 3D lub pobierane są wyciski szczęki i żuchwy, aby na ich podstawie odlać z gipsu modele diagnostyczne, które posłużą do szczegółowych obliczeń wskaźników ortodontycznych. Wykonywana jest również dokumentacja fotograficzna czyli fotografie twarzy w różnych projekcjach oraz fotografie warunków zgryzowych.

https://www.cudzilo.pl/wp-content/uploads/2024/05/depositphotos_452085286-stock-photo-doctor-putting-dental-impression-to.webp

Krok 3

Omówienie

Na trzeciej wizycie dr n.med Dorota Cudziło omawia stwierdzone zaburzenie zgryzu oraz proponowany plan leczenia ortodontycznego. Pacjent informowany jest o możliwościach oraz ograniczeniach terapii ortodontycznej także o możliwości wystąpienia nieoczekiwanych powikłań związanych np. dalszym rozwojem czy wzrostem układu kostnego części twarzowej czaszki.

https://www.cudzilo.pl/wp-content/uploads/2024/05/dentist-taking-notes-in-medical-card-of-child-patient-2243937-high_0005.jpg.webp

Krok 4

Higienizacja

Na czwartej wizycie wykowana jest przez higienistkę profesjonalna higienizacja jamy ustnej. Podczas takiej wizyty zęby zostają oczyszczone ze złogów kamienia i osadów oraz zabezpieczone fluorem. Profesjonalną higienizację zaleca się co 3-4 miesiące podczas całego leczenia ortodontycznego.

people, medicine, stomatology and health care concept - happy female dentist checking patient girl teeth up at dental clinic office

Krok 5

Leczenie

Na piątej wizycie z reguły rozpoczyna się już leczenie aparatem ortodontycznym (zdejmowanym lub stałym). Nie dotyczy to sytuacji jeśli w I etapie terapii ortodontycznej zalecono przez pewien okres wykonywanie określonych ćwiczeń np. wzmacniających mięsień okrężny ust czy w celu relaksacji mięśni żwaczy lub innych.

https://www.cudzilo.pl/wp-content/uploads/2020/01/post_05-768x480.jpg

Krok 6

Aktywna kontrola

To okres aktywnej fazy leczenia gdzie pacjent pod stałą kontrolą specjalisty ortodonty zgłasza się regularnie na wyznaczane wizyty (średnio co 4 tygodnie). Leczenie aparatem zdejmowanym w okresie wzrostu dziecka może trwać nawet do kilku lat, natomiast średni okres leczenia aparatem stałym wynosi około dwóch lat.

https://www.cudzilo.pl/wp-content/uploads/2020/01/post_04-768x480.jpg

Krok 7

Faza retencyjna

Po zakończeniu aktywnej fazy leczenia aparatem ortodontycznym czyli po osiągnięciu założonych przesunięć zębowych i uzyskaniu prawidłowego zgryzu pacjent przechodzi do fazy podtrzymującej leczenie czyli fazy retencyjnej.

https://www.cudzilo.pl/wp-content/uploads/2024/05/img-orthotreatments-retention-768x417.jpg

Krok 8

Kontrole

Podtrzymywanie osiągniętych wyników leczenia, użytkowanie aparatów retencyjnych zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego leczenie, zgłaszanie się na wizyty kontrolne co 3-6 miesiące, przez 1 rok po zakończeniu aktywnej fazy leczenia.

https://www.cudzilo.pl/wp-content/uploads/2024/05/65702c670f5e2868cdde27ee_Is-Pain-With-Teeth-Aligners-Avoidable-Top-Tips-On-Pain-Management-768x544-1.jpg
[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Aparat stały naklejony jest na zęby, składa się z systemu pierścieni, zamków, łuków oraz innych elementów dodatkowych. Leczyć nim można zarówno osoby młode jak i starsze. W chwili obecnej uważa się, ze nie ma ograniczeń wiekowych w leczeniu aparatami stałymi. Średni okres leczenia wynosi ok. 2 lat.

Przed założeniem aparatu należy wyleczyć zęby. Plan leczenia ortodontycznego czasami wymaga usunięcia zębów.

Wymagane są regularne wizyty kontrolne, na których sprawdzam działanie aparatu, dostosowuję go do nowego położenia zębów i aktywuję do dalszego działania. Dzięki temu zęby stopniowo przesuwają się i uzyskujemy prawidłowy zgryz. Opuszczanie wizyt kontrolnych powoduje wydłużenie okresu leczenia.

Bardzo ważne jest aby w okresie leczenia zachować idealną higienę jamy ustnej. Czyszczenie zębów jest utrudnione, dlatego należy poświęcic więcej czasu na dokładne mycie. Osobiście zalecam dwukrotne mycie za każdym razem po posiłku oraz używanie płynów do płukania jamy ustnej np. Elmex. W przypadku niedostatecznej higieny dochodzi do powstawania białych plam demineralizacji, próchnicy zębów oraz przerostu dziąseł.

W czasie leczenia nie należy jeść lepkich słodyczy, sucharków, orzechów, landrynek i innych twardych pokarmów, które mogą uszkodzić aparat.

U pacjentów z niezakończonym rozwojem może nastąpić nieoczekiwany kierunek wzrostu kości uwarunkowany genetycznie. W takich przypadkach leczenie ortodontyczne powinno być skojarzone z postępowaniem chirurgicznym. Nadmierny wzrost tkanki kostnej jest procesem biologicznym, nie poddającym się kontroli ortodontycznej.

Po zdjęciu aparatu stałego należy zastosować aparat retencyjny, który ma na celu utrzymanie efektów osiągniętych w leczeniu aktywnym. W czasie leczenia podtrzymującego pacjent powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne. W przeciwnym razie może nastąpić nawrót wady.

Leczenie ortodontyczne wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości ze strony pacjenta. Nagrodą za to jest idealny zgryz i piękny uśmiech.

https://www.cudzilo.pl/wp-content/uploads/2024/05/cudzilo-logo-alt-kopia-2.png

Nazywam się Dorota Cudziło. Studia stomatologiczne ukończyłam w 1991 roku, a od 25 lat zajmuję się specjalizacją ortodontyczną, stale pogłębiając swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. Byłam współautorką książek i publikacji naukowych, a także wygłaszałam referaty na kongresach.

EOS

Od 1999 roku jestem członkinią Europejskiego Stowarzyszenia Ortodontów.

https://www.cudzilo.pl/wp-content/uploads/2024/05/EOS-logo-website.png
Dane kontaktowe

Zapraszam do mojego gabinetu, mieszczącego się na warszawskich Kabatach.

ul. Wąwozowa 6/3A
02-796 Warszawa
+48 506 999 512

Godziny otwarcia

made by MK

bt_bb_section_top_section_coverage_image