Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) każdy z nas, raz na 6 miesięcy, powinien profesjonalnie oczyścić zęby w gabinecie stomatologicznym, a podczas leczenia ortodontycznego nawet co 3-4 miesiące.
Profesjonalna, systematyczna higienizacja zapobiega chorobom jamy ustnej takim jak odwapnienia (białe plamy na zębach), zapalenie dziąseł, przyzębia, zanikom kości czy przerostom dziąsłowym.
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która powstaje już kilka godzin po umyciu zębów. Jest ona wyczuwalna językiem na zębach jako osad powstały po spożywaniu pokarmów – myjąc dokładnie zęby dwa razy dziennie z powodzeniem ją usuwamy, natomiast w przypadku braku odpowiedniej higieny ulega ona mineralizacji – tworzy się kamień nazębny. Nieusuwany prowadzi do rozwoju chorób dziąseł, a w rezultacie chorób przyzębia, a także utraty zębów.
W celu zapobiegania stanom zapalnym jamy ustnej należy zgłaszać się na wizyty higienizacyjne, w których skład wchodzi:
Z badań Perio-Kardio przeprowadzonych dwa lata temu przez periodontologów i kardiologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kilku dużych miastach Polski wynika, że stany zapalne przyzębia ma aż 98 proc. Polaków. 18,5 proc. ma zaawansowaną chorobę przyzębia. I choć u wielu utrata nabłonka wyściełającego kieszonki przyzębowe odpowiada powierzchni dłoni, do stomatologa zgłasza się garstka, bo krwawienie z dziąseł biorą za efekt nadmiernego szczotkowania. A ruszające i wypadające zęby – za naturalny proces starzenia.
Zespół naukowców z Harvard TH Chan School of Public Health w Bostonie przeprowadził analizę danych medycznych zebranych podczas dziesięcioletniej obserwacji pacjentów. Okazało się, osoby z chorobami dziąseł są bardziej narażone na zachorowanie na nowotwory układu pokarmowego, w szczególności przełyku i żołądka. Odkrycie może posłużyć do stworzenia nieinwazyjnych biomarkerów, które pomogą w identyfikacji osób będących w podwyższonej grupie ryzyka.
Przebarwione zęby to częsty problem estetyczny, a zabieg wybielania ich jest najbardziej optymalną, zachowawczą opcją. Polega non a usuwaniu plam i przebarwień na powierzchni szkliwa za pomocą specjalnych środków wybielających, które zawierają substancje aktywne, takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Utlenienie barwników obecnych w zębinie powoduje zmianę zabarwienia na jaśniejszą. Zabiegi wybielania przeprowadzone pod kontrolą przez wyspecjalizowany personel medyczny nie powodują osłabienia struktury tkanek zębów.
Efekt wybielania zębów widoczny jest od razu po zakończeniu zabiegu. Należy jednak pamiętać, że przez około 2 tygodnie kolor wybielonych zębów będzie się stabilizował i w tym czasie powinno się bezwzględnie stosować tzw. białą dietę.
Efekt wybielania zębów metodą gabinetową utrzymuje się nawet kilka lat, w zależności od diety oraz nawyków higienizacyjnych pacjenta. Badania pokazują, że nawet tylko raz wybielone zęby już nigdy nie wracają do koloru sprzed wybielania, ale zawsze zostają jaśniejsze.
W naszym gabinecie polecamy wybielanie zębów metodą gabinetową. Zabieg trwa około 1,5 godziny i składa się zazwyczaj z trzech 20 minutowych sesji.
Szkliwo, które jest naturalną barierą dla próchnicy, jest znacznie cieńsze w bruzdach niż na innych powierzchniach zęba. Dodatkowo nowo wyrżnięte zęby, zawierają mniej składników mineralnych, więc są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Najlepszą formą zapobiegania próchnicy, szczególnie w zębach bocznych, jest ich lakowanie. To zabieg profilaktyczny polegający na uszczelnieniu bruzdy i szczeliny zębowej, zwane potocznie lakowaniem zębów.
Polega on na pokryciu zębów specjalną substancją, której bazę stanowią żywice. Celem lakowania jest uszczelnienie wszystkich szczelin i bruzd w zębach, by zabezpieczyć je przed możliwością wnikania bakterii, które wywołują próchnicę, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko jej występowania. Uzyskuje się gładką powierzchnię żującą, co bardzo ułatwia proces higieniczny jamy ustnej.
W naszym gabinecie wykonujmy lakowanie bruzd i szczelin zębowych najnowocześniejszym preparatem, który jest przezierny i pozwala kontrolować na bieżąco bruzdy pod lakiem. a ponadto uwalnia fluor i wspomaga walkę z próchnicą.
Icon – infiltracja płynną żywicą – to jedna z najnowocześniejszych metod leczenia próchnicy początkowej i usuwania przebarwień. płynna żywica szczelnie zamyka zmianę próchnicową, dzięki czemu nie postępuje ona dalej. To zabieg całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, podczas którego nie ma konieczności sięgania po znieczulenie i wiertło, dlatego coraz więcj pacjentów decyduje się na ten rodzaj walki z próchnicą i, co tak ważne w dzisiejszych czasach, na poprawę estetyki swojego uśmiechu. Zabieg trwa około 30 minut, a efekt jest natychmiastowy.